Mleko roślinne

W świecie alergii i licznych nietolerancji pokarmowych wiele osób decyduje się wyeliminować poszczególne składniki ze swojej diety. Jednym z najczęściej unikanych produktów jest mleko krowie. Czy można je czymś zastąpić? Odpowiedź brzmi tak. Z pomocą w takich przypadkach przychodzi mleko roślinne.

Jak wybrać odpowiednie mleko roślinne?

Jednym z kryterium wyboru powinien być smak. Lepiej pije się coś co nam smakuje niż coś czego nie lubimy. Jako że różne napoje roślinne charakteryzują się różnym smakiem, należy metodą prób i błędów dojść do tego, co nas zadowala. Smak nie powinien być jednak jedyną rzeczą, jaka ma znaczenie przy wyborze. Wart zdecydować się na mleko fortyfikowane. Co oznacza to tajemniczo brzmiące stwierdzenie? Znaczy to nic innego jak fakt, że owe mleko zostało wzbogacone o poszczególne składniki odżywcze. Osoby będące na diecie bezglutenowej powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie wszystkie mleka roślinne są dla nich dozwolone.

Mleko roślinne a kalorie

Słowo “roślinne” w nazwie może powodować wyobrażenie, że mleka te są niemal pozbawione kalorii. Nic nadziej mylnego. Poszczególne produkty zależnie od tego z jakiej rośliny zostały stworzone oraz zależnie od producenta różnią się od siebie kalorycznością. Warto więc przestudiować etykietę, zwłaszcza jeśli jesteśmy na diecie.

Skąd wziąć mleko roślinne?

Sprawa jest bardzo prosta. W większości sklepów ze zdrową żywnością a nawet zwykłych supermarketów można bez problemu kupić mleko roślinne. Jeżeli w naszej okolicy takiego nie ma pozostają jeszcze dwa wyjścia. Dobrym pomysłem będzie nie tylko zamówienie produktu przez internet, chociaż to na pewno wygodna opcja. Świetnym rozwiązaniem będzie również samodzielne wyprodukowanie mleka, na przykład z płatków owsianych. W internecie roi się od przepisów na mleko roślinne, wystarczy więc zobaczyć co posiadamy w swojej szafce i wyszukać odpowiedni przepis. Dzięki samodzielnemu wykonaniu mamy pewność co do składników użytych podczas procesu produkcji.